News
However, this seemingly simple milk discovery sparked quite a discussion. As countless comments poured in, many consumers expressed shock or envy at the single-gallon option.
With a gallon of milk weighing 8 pounds, farmers have to milk a lot of cows to cover overhead and turn a profit. “We don’t get near the prices in the store,” Walpole explained.
You might not make any money on it, but you can sell all of it. Last year, McMahon’s farm Easy Acres Dairy sold 16 million pounds of milk. All of it goes to Greek yogurt maker Chobani.
The Simple Truth brand, with more than 1,400 products, surpassed $2 billion in sales for the first time last year, according to a press release. Jackson’s Dairy packages organic and regular milk ...
In the discussion, one savvy shopper noted that one gallon goes for $3.89 and a two-pack of one gallons is $7.78. If you do the math, you'll notice the two-pack is simply double the price of the ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results